Asset Publisher Asset Publisher

Jedno dziecko - jedno drzewo (podsumowanie)

Pod takim hasłem ruszyła wspólna akcja Nadleśnictwa Bierzwnik i Gminy Bierzwnik, dzięki której rodzice mogli posadzić drzewka na cześć swoich dzieci narodzonych w 2019 roku.

       W dniu 26 października 2019 roku, na specjalnie przygotowanym przez Gminę Bierzwnik placu, w akcji „Jedno dziecko – jedno drzewo” udział wzięło blisko 80 osób. Rodzice dzieci urodzonych na terenie gminy Bierzwnik w okresie od 01.01.2019 roku do 30.09.2019 roku zasadzili wspólnie ze swoimi rodzinami, leśnikami i samorządowcami długowieczne lipy, symbolizujące pojednanie i przyjaźń.

      Nadleśnictwo Bierzwnik poza sadzonkami, fachową pomocą i narzędziami do sadzenia, zapewniło także specjalne drewniane tabliczki z imionami i datami urodzenia maluchów, umieszczone przy każdym z posadzonych drzewek, które stanowią niepowtarzalną pamiątkę narodzin.

     Lasy Państwowe w skali roku sadzą blisko pół miliarda młodych drzew na terenie kraju. Ta „odrobina” posadzona w 95 rocznicę powstania Lasów Państwowych, rękami rodziców dla swoich dzieci, ma jednak szczególne znaczenie...

     Rodziny odwiedzając to miejsce, będą mogły podlewać i dbać o młode drzewka, obserwując jak rosną dzieci oraz jak rosną lipy. Będzie to też wyjątkowe przeżycie dla dzieci, które dorastając uświadomią sobie wartość „zielonego prezentu”, który wspólnie z nimi będzie dojrzewał i wkraczał w dorosłość. Mamy nadzieję, że będzie to ważne dla mieszkańców Bierzwnika miejsce.

     Po posadzeniu swojego drzewa, rodzice otrzymali pamiątkowe certyfikaty, drobne upominki, a dzieci maskotki. Akcję zakończył wspólny poczęstunek i biesiadowanie przy ognisku.

      Wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Bierzwnik i Gminy Bierzwnik, stała się doskonałym przykładem kształtowania pozytywnych postaw społecznych na rzecz ochrony lasów i przyrody.

Tekst: Piotr Skwarna
Zdjęcia: Piotr Skwarna, Łukasz Frątczak