Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona rybołowa na terenie Nadleśnictwa Bierzwnik

Rybołów (Pandion haliaetus) jest gatunkiem prawnie chronionym, dla którego powołuje się strefy ochrony całorocznej i okresowej. Na początku XXI wieku 90 % populacji rybołowa w Polsce znajdowało się na terenie Nadleśnictwa Bierzwnik. Niestety stan ten uległ zmianie…

      Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem z dnia 7 października 2014 r. o ochronie gatunkowej zwierząt rybołów został określony mianem gatunku o wysokim statusie zagrożenia, w związku z tym objęto go ochroną ścisłą (wymaga  ochrony czynnej). Obecnie w Polsce żyje około 30 par rybołowów, jednak obserwuje się tendencję spadkową populacji. Utrzymanie stabilnej pozycji wymaga podjęcia działań ratunkowych, wykraczających poza ochronę bierną.

      Aby przywrócić populację rybołowa na terenie Nadleśnictwa Bierzwnik, przystąpiliśmy do realizacji projektu pn. „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, nad którym nadzór sprawuje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.

     Jednym z głównych działań prowadzonych w celu ochrony tych rzadkich ptaków było zamontowanie 11 szt. sztucznych gniazd (platform) zwykle w pobliżu starych gniazd, w nadziei, iż w przyszłości zaobserwuje się ich zasiedlenie.

      W ramach prowadzonego monitoringu stwierdzono wykorzystywanie platform przez ptaki do 2013 roku. Od 2013 roku nie obserwuje się odbudowywania gniazd. W rezultacie pozostały ich pozostałości, za wyjątkiem jednego. Ostatnie zasiedlone gniazdo odnotowano w roku 2016. Mamy jednak nadzieję, że dzięki podejmowanym działaniom rybołów powróci do Nas na stałe.

Tekst: Sylwia Danielczyk-Gałgan

Foto: Marcin Południewski i Piotr Skwarna